نکات کلیدی در تایپ 10 انگشتی

نکات کلیدی در تایپ صحیح 10 انگشتی :: اگر شما به تایپ 10 انگشتی مسلط نیستید، احتمالا علاقه فراوانی به یادگیری آن دارید. ولی فکر می کنید این نوع از تایپ کار سختی است و فقط حرفه ای ها از عهده انجام دادن آن برمی آیند. با این حال این حقیقت را نمی‌توان انکار کرد که شما می توانید بدون نگاه کردن به دکمه‌ها، با سرعت بالا 10 انگشتی تایپ کنید. پس همین الان شروع کنید. این کار را منظم تمرین کنید. مطمئن باشید انگشتان شما به طور حتم مکان خود را به واسطه‌ی حافظه‌ی ماهیچه‌ای به یاد خواهند سپرد.

در ادامه برای شما چند نکته مهم در مورد تایپ صحیح ذکر خواهیم کرد که کمک موثری به شما می تواند بکند. پس تا انتها با ما همراه باشید.

نحوه نشتتن برای تایپ

وضعیت نشستن به هنگام تایپ

 • راست بنشینید و به یاد داشته باشید پشت خود را صاف بگیرید.
 • آرنج‌های خود را با زاویه‌ای قائم خم کنید
 • نگاهتان به صفحه‌ی نمایشگر کاملاً مستقیم باشد
 • حداقل بین 45 تا 70 سانتی متر بین چشمانتان و صفحه‌ی نمایشگر فاصله وجود داشته باشد
 • کمترین فشار را به شانه، بازو و ماهیچه‌های کمر وارد کنید
 • مچ‌ها می توانند جلوی میز را به واسطه‌ی کیبورد لمس کنند. هرگز وزن بدن خود را به خاطر استراحت دادن به مچ‌هایتان روی آن‌ها نیاندازید.

 

موقعیت ردیفی خانه‌های کیبورد

موقعیت انگشتان

کمی به انگشتانتان انحنا دهید و آنها را روی ASDF و JKL بگذارید، این کلیدها در ردیف میانی کلیدهای حروف کیبورد قرا گرفته‌اند. به این ردیف، ردیف خانه می‌گویند چرا که شما همیشه از این کلیدها شروع می‌کنید و همیشه به آنها برمی‌گردید.

کلیدهای F و J که زیر انگشت سبابه‌ی شما قرار دارند، باید دارای برآمدگی باشند تا به شما در یافتن این کلیدها بدون نگاه کردن به کیبورد کمک کنند.

شماتیک کیبورد

آموزش تایپ

کیبوردی که با رنگ‌های متفاوت کدگذاری شده است، طبق آموزشی که از ابتدا به شما داده شد، در درک این که کدام انگشت باید کدام کلید را فشار دهد به شما کمک می کند.

 •  کلیدها را تنها با انگشتانی که برایشان در نظر گرفته شده است فشار دهید.
 • همیشه به موقعیت آغازین انگشتان خود برگردید «ASDF-JKL»
 • به هنگام تایپ، مکان نمادین کلیدها را بر روی کیبورد تصور کنید.
 • به هنگام تایپ یک ریتم را به کار برده و همان را حفظ کنید. بازه های زمانی برخورد انگشتان شما به کیبورد باید با هم برابر باشند.
 • کلید SHIFT همیشه باید با انگشت کوچک فشار داده شود و انگشت کوچک دیگر باید SHIFT سمت دیگر را فشار دهد.
 • از انگشت شصت هرکدام از دستانتان که راحتید برای زدن کلید Space استفاده کنید

این روش ممکن است در ابتدا سخت به نظر برسد، اما نگران نباشید، نهایتاً شما متوجه خواهید شد که با سرعت زیادی در حال تایپ هستید و این‌کار را به آسودگی و راحتی انجام می‌دهید.

حرکت انگشتان برای تایپ ده انگشتی

هنگام تایپ به انگشتان نگاه نکنید. تنها انگشتان خود را در اطراف بچرخانید تا زمانی که نشانه ی ردیف خانه را بیابید.

حرکات دست و انگشتان خود را محدود کنید تا لازم باشد کلیدهایی مشخص را فشار دهید. دست‌ها و انگشتان خود را نزدیک به موقعیت مبنا نگه دارید. این امر سرعت تایپ را افزایش و فشار روی دستان را کاهش می‌دهد.

سرعت تایپآموزش تایپ سریع

وقتی که تازه شروع به یاد گیری کرده اید عجله نکنید. تنها زمانی که انگشتانتان از روی عادت کلیدهای درست را لمس کردند سرعت خود را افزایش دهید.

برای این که اشتباهی صورت نگیرد به هنگام تایپ، زمان صرف کنید. سرعت با پیشرفت شما افزایش می‌یابد.

همیشه درون متن به یک کلمه و در حالت پیشرفته دو کلمه نگاهی اجمالی بیاندازید.

مراقب خود باشید. اگر احساس می‌کنید به راحتی حواستان پرت می‌شود و اشتباهات زیادی در حال صورت گرفتن است، استراحت کنید. هنگامی که سرحال می‌شوید بهره‌وری بیشتری خواهید داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *